Отново не можах да заспя и попаднах в капана на Фейсбук с поредната патриотична публикация, с която да си поизтупаме изкаляното самочувствие. За съжаление открих вътре много неточности, от които ми става обидно, защото не е нужно да сме номер едно, за да се уважаваме като народ. Не е нужно да сме най-отгоре на всички в нашата представа за себе си, за да оправдаем сегашното си положение с някаква космическа несправедливост. Аз честно казано съм доволен и на среброто, и на бронза, че и дори само на едното участие. Нека не изпитваме нуждата да се бием в гърдите и да си присвояваме всяко световно постижение, защото това, поне според мен, показва отчаяние. И ето, без да отлагам, какви са забележките ми по често срещаните "патриотични" джингли:
• Знаете ли, че България е единствената страна в Европа запазила името си до днес (7-21 век).
Как точно да го разбирам това? Франция също е запазила името си от времето на Каролингите през 9-ти век, и въпреки, че изглежда ние ги бием по продължителност, да не забравяме, че общо около 650 години от тези "13 века България" нашата страна не е била страна, ами "тема" или "вилает". И кои точно земи включва тази многовековна държава България: Пловдив, например, е прекарал повече време в областите "Македония" и "Тракия", отколкото в каквото и да е, наречено България. И ако ми кажете, че се има предвид изконните български земи, земята, която е била България още от аспарухово време - земята между Дунава и Балкана, ще ви насоча към едно нещо, наречено Дунавски вилает, което е съществувало от 1864-1878 година точно върху тези земи. В едни кипящи времена, нажежени от борба за национално освобождение, но все пак- местността, населена с българско мнозинство по това време официално нито е била страна, нито е била наричана България. Може би е важно също така кой как е наричал страната ни, защото кръстоносците доста дълго време са я наричали Влахия. За мен единствено е важно, че има на Балканите един древен народ, който нарича себе си българи още от самото си идване в Европа. Звучи, сякаш се заяждам с по-горното приятно звучащо твърдение, но може би по-точно ще е да се каже "България е страната с най-древното име в Европа."
• Знаете ли, че България няма пленено знаме от създаването си досега ?
България наистина няма пленено знаме от създаването си досега, ако за създаване се смята Освобождението от 1878, защото ако искате да кажете, че България няма пленено знаме в средновековната си история, значи сте чисто и просто арогантни. Мога ей така наизуст само да ви кажа поне три случая, в които българска столица е била превземана и опожарявана и доста знамена са пленявали; имало е и много битки, които българските бранници са губели, така че не ми казвайте "от създаването си", че само се ядосвам.
• Знаете ли, че даваме на Европа една от официалните й три азбуки - "Кирилицата".
Кои сме тези "ние", които сме дали на Европа кирилицата? Аз на никого не съм давал кирилицата. Може би щеше да е хубаво да кажеш "Знаете ли, че Европа въвежда кирилицата като третата й официална азбука заради нас - българите?" Кирилицата е българска азбука, разработена от (малко или много) българи за българи, но смятате ли, че ако го нямаше Царство Русия, сега щяхме да пишем с тази прекрасна азбука?
• Знаете ли, че благодарение на изключителния стратегически интелект на генерал Владимир Вазов, България побеждава в битки, многократно превъзхождащите ни девизии на Англия, Франция и Гърция ? • Знаете ли, че благодарение на Вазов, България дава само 494 убити и 1208 ранени, пред над 60 000 жертви на атакуващите ги англичани и гърци ?
Генерал Вазов е бил страхотен военен и е спасил много български животи, няма спор. Но малко грубо да търсим националната си гордост в това колко хора сме избили, нали? Може би щеше да е по-приятно да се спомене, че когато Вазов отива в Лондон свалят знамената пред него- нещо, което не е правено за нито един чужд военнокомандващ.
• Сигурно знаете, че първата въздушна бомбардировка е извършена от българи, но знаете ли, че първата жена в света, участвала в боен полет, се казва Райна Касабова ?
Това за Райна Касабова не го знаех и звучи вдъхновяващо, но митът за първата въздушна бомбардировка просто не е верен. Първата въздушна бомбардировка (и тук предполагам, че се има предвид от самолет), е проведена от италианците по време на войната им с Османската империя през 1911 година. Именно благодарение на съсредоточаването на османски части в Либия съюзниците успяват да започнат Балканската война и да се възползват от численото превъзходство на българските сухопътни войски. Едва през Балканската война се провеждат българските въздушни бомбардировки, което означава, че сме втори в света- нещо също доста впечатляващо, не знам защо трябва да си кривим душата все да сме най-отгоре.
• Знаете ли за Дончо Колев Данев, известен още като Дан Колев ? • Знаете ли, че изиграва над 1500 срещи по борба и губи само 2 от тях ? • Знаете ли, че през цялата му кариера му било предлагано да смени гражданството си с американско, но той отказва с думите: "Чувствам се силен, защото съм българин."
Известен е не като Дан Колев, а като Дан Колоф, и то защото е известен в САЩ. В България щеше да си копа на полето, докато някой севлиевски големец не го наеме да му бие политическите опоненти. И Чаплин не е искал да се откаже от британското си гражданство, това прави ли филмите му по-малко холивудски?
• Знаете ли за Асен Йорданов, една от най-допринеслите личности за авиацията, в световен мащаб ? • Знаете ли, че за него Нийл Армстронг казва: "От него както аз, така и всички американски пилоти сме се учили на авиация."
Вече се съмнявам във всичко. Нито Луи XIV-ти е казал "Държавата- това съм аз", нито Мария Антоанета е казала "Ами да ядат пасти!" Само че тези мантри се помнят лесно и затова се проповядват от всички, включително и учителите, което спомага за една изкривена представа за събитията. Просто искам да видя първоначалния източник, който цитира Армстронг и тогава ще повярвам.
• Знаете ли, че Джон Атанасов дава на света едно от най-значимите изобретения създавани някога - "Компютъра".
Айде стига вече с тази простотия. Какво точно означава "компютър" тук? По какъв начин изобретението на Атанасов е допринесло повече за състоянието на съвременния компютър от труда на Паскал, Бушон, Бабидж, Лавлес, Тюринг и още десетки, стотици други? Още повече, Джон Атанасов от прохождането си е живял и работил в САЩ и не е говорил български, къде е точно българската гордост?
• Знаете ли за Космическата песен на Валя Балканска ?
Валя Балканска е страхотна, българският фолклор е уникален. "Космическата песен" е чудесна, но е поставена в списъка с аудиозаписи на Вояджър доста субективно, общо взето любимите парчета на Карл Сейгън и компания. Според мен списъкът на Юнеско за културно наследство, който включва доста български обекти, е едно по-цялостно и обширно послание.
• А знаете ли, че Карл Джераси, евреин с български произход, дава на света хапчето Анти-Бебе ?
Зачетох се внимателно в историята на Карл Джераси - изключително интересен живот, изпълнен с обрати. Но какво точно ни кара да го считаме за "наш" - както повечето изобретатели и учени на двайсети век, и Джераси е творил основно в благоприятния климат на САЩ, това, че е от български произход може би означава нещо за него, но не означава нищо за "нас", нима имаме повече право да твърдим, че е "наш" от Австрия, САЩ, че и Израел? Знаете ли за Кристо- творецът, който опакова разни големи сгради и пространства на запад? Той е от родния ми град, но е успял да твори благодарение на това, че е избягал на запад. Габровци знаем как последно общината го прецакваше с имоти и той вече не иска да има нищо общо с "нас".
• А знаете ли, че Петър Петров изобретява електронния часовник, първият в света безжичен сърдечен монитор и първата в света компютърна система за измерване на замърсявания. • Знаете ли, че академик Георги Наждаков прави възможно създаването на фотокопирната техника ? • А знаете ли, че Асен Йорданов създава и първата в света въздушна възглавница ? • А знаете ли, че пак Асен Йорданов изобретява и телефонния секретар ? • А знаете ли, че д-р инж. Иван Ночев изобретява двигателите на кацналия за първи път на луната, модул, орел. • А знаете ли, че Шестият сърдечен тон е открит от проф. д-р. Иван Митев ? • А знаете ли, че Нивалина (изключително лекарство за неврологични заболявания) е създаден от проф. д-р Димитър Пасков ? • А знаете ли, че Румен Антонов
изобретява автоматичната скоростна кутия ? •
Доста от тези неща не ги знам, някои само съм ги чувал. Но пак идваме до въпроса- колко от тях са работили в САЩ? Нека да си зададем въпроса "Защо няма повече такива изобретения и предприятия в България?" Нека вместо да бленуваме по Санстефанска България и по Македония да се постараем да осигурим на хората, които са СЕГА в границите на България образование, здравеопазване и работа. Кажете ми как можем да постигнем това и аз съм с вас.
А знаете ли, че възпитаникът на варненската Математическа гимназия Милен Николов е решил проблема на милиони хора по света, които не могат да ползват мобилни апарати и лаптоп в метрото ? - Според учените революционното изобретение се равнява на откриването на радиото от руския физик А.С.Попов.С това трябваше да започнем и да свършим, не да се занимаваме с някои по-горни популизми. Само да попитам, последно кой изобретява радиото- Маркони или Попов? В крайна сметка и Бел не е изобретил телефона, и Едисън не е открил електрическата крушка, нищо в историята не е напълно вярно, и има ли смисъл въобще да се палим на такива теми?